sobota, 23 lutego 2008

MP3 i upośledzenie słuchu

Czy to prawda, że od odtwarzacza MP3 można ogłuchnąć? Podobno najgorsze jest stosowanie słuchawek dousznych. Jak to naprawdę jest z tymi odtwarzaczami i słuchawkami?
Łukasz

Lekarz radzi:

Głuchota być może nie, ale upośledzenie (czasami trwałe) słuchu na pewno może zagrozić fanatykom takich urządzeń. Specjaliści biją na alarm, ponieważ muzyki z odtwarzaczy MP3 słucha się długo i jest ona bardzo głośna. Paradoksalnie sprawiła to dobra jakość odtwarzanego dźwięku, bo w walkmanach maksymalne przekręcenie gałki powodowało, że takiej muzyki (bardzo zniekształconej) nie dało się słuchać. Tutaj jest inaczej - nawet bardzo głośny dźwięk nie traci na jakości. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że uszkodzenie słuchu następuje powoli w ciągu kilku lat, dlatego może nie być odczuwalne przez użytkownika tych urządzeń.
Upośledzenie słuchu w wyniku hałasu jest zwykle przejściowe. Jednak wyjątkowo silny hałas (np. wystrzał z broni palnej) albo hałas nawet słabszy, ale trwający bardzo długo może nasz słuch uszkodzić na zawsze. Dotyczy to głównie dźwięków o głośności powyżej 90 decybeli. Większość odtwarzaczy MP3 potrafi wygenerować nawet do 120 decybeli. Wtedy taki malutki aparacik jest głośniejszy niż kosiarka spalinowa.
Powinien Pan dbać o słuch, ale jednocześnie wcale nie trzeba rezygnować z ulubionej muzyki. Głośność należy ustawić w ten sposób, aby możliwa była prowadzona ze słuchawkami na uszach (lub w uszach) rozmowa. Nigdy nie należy przekraczać 60% maksymalnej wartości tej głośności (na skali obrotowej).
Pomóc mogą także pośrednie wskaźniki: jeśli podnosi Pan głos, mając słuchawki na uszach (bo wydaje się wtedy, że jest to właściwe natężenie) lub jeśli inni słyszą muzykę dobiegającą z Pańskich słuchawek, to znak, że należy zmniejszyć głośność.
Słuchawki douszne (wkładane do ucha) zwiększają poziom głośności o 7-9 decybeli, dlatego ich nauszny typ wydaje się nieco (ale tylko nieco) bezpieczniejszy.

porad udziela lekarz rodzinny Marcin Pustkowski

http://www.medigo.pl/artykul/1144_MP3_i_uposledzenie_sluchu.html

Brak komentarzy: